Rozwój transportu- historia


Historia transportu to historia ludzkości. Ale tak naprawdę, to dopiero od rewolucji przemysłowej rozpoczął się błyskawiczny proces mechanizacji transportu. Spowodowały go rosnące potrzeby transportowe rozwijającego się błyskawicznie przemysłu. Niezbędny  rozwój następował w transporcie lądowym i morskim. Był jednak okres, kiedy transport nie nadążał za rozwojem potrzeb transportowych. Na szczęście dla świata energia parowa zrewolucjonizowała żeglugę morską i transport lądowy na czas. Tak, że po początkowym okresie niedoboru transportu stopniowo pojawiły się takie kategorie jak wolne ładunki, wolne pojazdy. Parostatki wyparły w XIX w. żaglowce, a parowozy spowodowały gwałtowny spadek ważności żeglugi śródlądowej i transportu zaprzęgami.

Kolejną rewolucję wywołało skonstruowanie samochodu z silnikiem spalinowym. Choć początkowo nic na to nie wskazywało. Nie ma jednak nic za darmo, wzrost zapotrzebowania na ropę wymusił w drugiej pół. XIX w. powstanie pierwszych rurociągów przesyłowych ropy naftowej.

Ciągle oczekiwana jest jest rewolucja poprzez przejście na napęd elektryczny, choć przecież transport wewnątrz miast zrewolucjonizowało pojawienie się metra oraz tramwaju elektrycznego (w Berlinie). Dzisiaj królujacy transport samochodowy, tak naprawdę rozpoczęli, kto by pomyślał, włosi, budując pierwsze autostrady już w1924 roku. Od wieku XX , burzliwie zaczęło rozwijać się lotnictwo, zaś pierwszy poduszkowiec zbudowano w Wielkiej Brytanii około 1954 roku. Teraz pozostal nam już tylko kosmos. Pierwszy lot samolotu kosmicznego (wahadłowiec to pierwsza prawdziwa kosmiczna ciężarówka, choć jej ładunki powrotne nie są na razie imponujące) odbył się 1981 w USA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s