Ile może być wart ładunek ciężarówki?


Doprecyzujmy pytanie: ile może być wart ładunek zwykłej ciężarówki bez ochrony? No cóż, w ubiegły wtorek uzyskaliśmy wycenę  do tego pytania. Otóż w miejscowości Brie-Comte-Robert pod Paryżem złodzieje skradli ze zwykłe ciężarówki pocztowej cały jej ładunek. Uzbrojeni bandyci sterroryzowali bronią kierowcę i opróżnili, przy jego pomocy, cały pojazd z ładunku. Problemem jest, że ładunkiem tym były znaczki pocztowe o wartości rynkowej 20 milionów euro! To zdumiewający napad, zważywszy na beztroskę francuskiej poczty. Po pierwsze wysłano taki ładunek tylko z jednym kierowcą. Po drugie trasa ciężarówki była znana, skoro  bandyci byli przygotowani na napad w konkretnym miejscu trasy – do napadu wykorzystano ciężarówkę wyjeżdżającą z parkingu by zablokować obrabowywany pojazd.

Bez względu jak to się skończy, czy złodzieje zostaną ukarani czy nie. Ja osobiście uważam, że najgorsze już się stało. Gdyby właściciel ciężarówki podjął minimalne starania o bezpieczeństwo ładunku- np zmienna trasa wybierana w ostatnim momencie- być może uniemożliwiłby, a przynajmniej znacznie utrudnił, napad. Najważniejsze bowiem to nie dopuszczać do zła, a nie po fakcie je gonić.

Na tle tego zdarzenia chcę również ponowić apel o rozważne projektowanie systemów śledzących trasy ciężarówek(Viatoll), a nawet ich ładunki  (jak Węgierski EKAER). One bowiem mogą doprowadzić do sytuacji, gdy takie napady jak opisywany powyżej będą stałym punktem programu. A to, zamiast przenosić transport w XXI wiek, cofnie go do średniowiecza, gdy na rogatkach miast czatowali zbóje.

Autor jest właścicielem serwisu oferującego ładunki – eSpedytor.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s