Europejski samochód bez kierowcy


autonomiaNaukowcy z Niemieckiego Instytutu Budowy Maszyn i Automatyzacji IPA Fraunhofer pracują nad samochodami elektrycznymi, które będą w stanie podróżować na krótkich dystansach bez kierowcy.
Kilka lat temu, grupa ekspertów z różnych dziedzin uruchomiła projekt AFKAR, co dosłownie oznacza „autonomiczną jazdę i inteligentną koncepcję podwozia w pełni elektrycznego samochodu.”
Technologia ta jest oparta na wielu sensorach, które wraz z elektroniką i komputerem pokładowym tworzą dynamiczny
model postrzegania środowiska. Czujniki, jak odległościomierze ultradźwiękowe, radar i lidary (skanery laserowe) pozwalają by pojazd „widział” precyzyjnie aż do 300 metrów wokół siebie.
Jednocześnie rozumiejąc, że pojazd autonomiczny musi wchodzić w nasze życie stopniowo podzielono pracę na etapy. W pierwszym nauczono samochód rozpoznawać miejsca postojowe i stacje ładowania indukcyjnego oraz korzystania z nich. Oczywiście wymagało to również dostosowania samych miejsc ładowania do autonomicznej obsługi. Technologia przypomina miejsca parkingowe system Bosch, ale jest bardziej zautomatyzowana.
Prototyp projektu (samochód oraz miejsca ładowania) jest obecnie testowany na torach zamkniętych, ponieważ na poruszanie się po drogach publicznych pojazdów elektrycznych z automatycznym systemem sterowania nie pozwala jak na razie europejskie prawo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s