W jakim samochodzie najmniej wydasz na naprawy


Naprawa samochodu
Naprawa samochodu

Od wielu już lat przywykliśmy do rankingów niezawodności pojazdów publikowanych przez niemieckie firmy DEKRA czy TUV. I oddawna zaciekle dyskutujemy o ich rzetelności. Pozwolę sobie zabrać głos w tej dyskusji dorzucając nieco wątpliwości związanych z tymi tradycyjnymi rankingami. Jest tak, gdyż znalazłem nowy, jak sądzę dość rzetelny ranking opublikowany przez brytyjski portal warantydirect.com Serwisem internetowym zarządza firma od lat zajmująca się oferowaniem rozszerzonych gwarancji konsumenckich dla posiadaczy samochodów (na Wyspach można się ubezpieczyć od awarii).  Chcąc pomóc przy zakupie nowych pojazdów publikuje on ranking niezawodności pojazdów. Dlaczego uważam, że rankingi te są wiarygodne? Bo w przeciwieństwie do rankingów firm niemieckich ich autor jest zainteresowany finansowo w tym, by jego klienci kupowali niezawodne auta. Dlatego, gdyż żyje ze sprzedaży gwarancji niezawodności a nie, jak w przypadku niemieckich rankingów,  z naprawy aut. Ponadto w zasadzie na Wyspach już prawie nie ma rodzimych producentów aut, których powinny wspierać takie rankingi.

Dobrze, skoro rozprawiłem się już z kwestią wiarygodności, to przejdę do najciekawszego, samego rankingu.

Zasada jego tworzenia jest stosunkowo prosta, tworzony jest na podstawie zgłoszonych roszeń gwarancyjnych, z których brane są dwie informacje. Po pierwsze jak często dane auto ulega awariom i po drugie ile one kosztują.   Tak obrazowo można by to wyjaśnić tak: auto , które zepsuło się raz, ale koszt naprawy to 4000 zł,  będzie gorzej ocenione niż auto, które zepsuło się trzy razy ale za każdym razem po 100 zł.  W rankingu można sprawdzić każdy typ samochodu sprzedawanego na Wyspach. Z rankingu uzyskamy informację o jakości i średnich kosztach naprawy, o awaryjności poszczególnych układów samochodu. Mamy tez informację o średnim wieku aut, które zostały wzięte pod uwagę przy budowie rankingu. I tak dla przykładu weźmy Fiata 500 (94miejsce rankingu):

Fiat 500 - ranking niezawodności
Fiat 500 – ranking niezawodności

Ale co najbardziej budzi zdziwienie w rankingu? Oczywiście pozycja aut niemieckich. Okupują one regularnie ostanie miejsca rankingu.  A w pierwszek trójce  najgorszych aut od 4 lat mieści się BMW M5! Także Toyota znana z produkcji podobno niezawodnych aut umieściła w pierwszej dziesiątce tylko jedno auto, choć należy zaznaczyć, że jest to miejsce pierwsze.

Dla porządku podajmy jeszcze pierwszą dziesiątkę najbardziej niezawodnych, choć może bardziej prawidłowo by było napisać najmniej kosztujących ze względu na awarie, aut wg Warantydirect, o pozycji w rankingu decyduje tzw „reliability index” będący średnią ważoną wszystkich ocenianych elementów,tj.: ilości awarii, kosztów napraw, przeciętnego czasu naprawy, przeciętnego wieku i przebiegu aut (im indeks niższy tym lepiej):

1 Toyota iQ 3.00
2 Mitsubishi Lancer 4.00
3 Vauxhall Agila 7.00
4 Hyundai Getz 9.00
5 Honda Jazz 10.00
6 Hyundai i10 12.00
7 Nissan Almera Tino 12.00
8 Hyundai i20 14.00
9 Citroen C1 14.00
10 Suzuki Alto 16.00

I ranking dziesięciu najgorszych (czytaj z przeciętnie najdroższymi naprawami):

1 Maserati Granturismo 748.00
2 BMW M5 704.00
3 BMW M6 685.00
4 Nissan GT-R 626.00
5 Audi R8 560.00
6 Mercedes-Benz GL 539.00
7 Aston Martin DB9 508.00
8 Bentley Continental GT 502.00
9 Mercedes-Benz R-Class 468.00
10 Citroen C6 458.00

Kogo interesują inne modele, zachęcam do odwiedzenia strony: www.reliabilityindex.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s