Do Londynu tylko bezpieczną ciężarówką


Oznaczenie strefy z nowymi przepisami
Oznaczenie strefy z nowymi przepisami

Burmistrz Londynu oraz Wydział transportu dla Londynu (TfL) mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów wprowadził  nowy program  zmierzający do ograniczenia liczby śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Program opiera się na wprowadzeniu dodatkowego wyposażenia obowiązkowego dla pojazdów poruszających się po Londynie.
Wg nowych zasad ​​tylko samochody ciężarowe wyposażone w odpowiednie elementy bezpieczeństwa biernego będą dopuszczane do ruchu na drogach Londynu. W ramach programu w Londynie, większość pojazdów, które są obecnie zwolnione z przepisów krajowych co do podstawowego wyposażenia bezpieczeństwa, będą musiały zostać zmodernizowane. Obejmuje to zwłaszcza pojazdy budowlane, w tym wywrotki, które są zaangażowane w nieproporcjonalnie dużej liczbie śmiertelnych kolizji z udziałem rowerzystów i pieszych.

W ramach programu, pojazdy powyżej 3,5 tony, będą zobowiązane do:

  • posiadania lusterek klasy V i VI , gdyż te dają kierowcy lepszą widoczność rowerzystów i pieszych wokół ich pojazdów;
  • posiadania osłon bocznych dla ochrony rowerzystów od przeciągania pod kołami w przypadku kolizji.

Program będzie działał na terenie Londynu, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, obejmując ten sam obszar jak Strefa Małej Emisji (zobacz mapę tej strefy). Zasady te obowiązują od 1 września 2015 r. Program będzie egzekwowane przez Policję Metropolitalną i Strażników (Policję) miejskich.

Kierowcy pojazdów niespełniających wymagań, mogą być ukarani grzywną w wysokości £ 50. Wykroczenie to może prowadzić również do potencjalnej kary w wysokości £ 1000 wymierzonej w miejskim Sądzie. Zagrożone są również licencję firm nieprzestrzegających notorycznie zakazu.

Jak się wydaje ruch międzynarodowy nie jest w niebezpieczeństwie narażenia się na przekroczenie nowego prawa. Jednakże warto sprawdzić czy lusterka w naszych pojazdach są w odpowiedniej klasie a osłony zgodne z poglądami władz Londynu. Na stronach TfL (patrz link poniżej) można znaleźć rysunek przedstawiający wymagania względem pojazdu.

Wszelkie informację można zdobyć: na stronach TfL

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s