Nadchodzi rewolucja technologiczna w transporcie


Technologie cyfrowe przyzwyczaiły nas do wymiany, w zasadzie całego sprzętu elektronicznego, w zastraszającym tempie kilku miesięcy. W tym zalewie nowych technologii samochody ostatnio nie zachwycały zupełnie nowymi rozwiązaniami. Owszem tu coś poprawiono , tam coś zmieniono, ale same zmiany nie sięgały korzeniami do istoty rozwiązań. Ostatnio coś w tym zakresie drgnęło. Po pierwsze, jak zawsze przy dużych zmianach technicznych, stara technologia osiąga dotąd nie notowane szczyty rozwoju (dodajmy i komplikacji). I to właśnie obserwujemy, wydajność silników spalinowych zaczyna sięgać ich teoretycznych granic,  poszczególne podzespoły stają się perfekcyjne i niezawodne, do „zwykłych” samochodów wchodzą technologie widziane dotąd tylko w supersamochodach… to nasza codzienność.  Teraz zacznie się kolejna zmiana- pojawią się technologie dokonujące przełomów w zakresie dotąd wydawałoby się doskonałych rozwiązań technicznych, A wśród tych nowinek cichcem pojawi się killer- morderca, a zarazem następca obecnego samochodu.

Jakież to technologie ostatnio się pokazały na rynku motoryzacyjnym. Większość przełomów, jak łatwo przewidzieć ma swoje źródło w niesamowitym rozwoju technologii materiałowej. Począwszy od akumulatorów o ośmioletniej gwarancji, przez superkondensatory grafenowe i aerożelowe, przez opony bez powietrza, przez bezplatynowe katalizatory, po spojlery z pamięcią kształtu, zmieniające swoją geometrię bez udziału skomplikowanych mechanizmów. To wszystko tylko z pozoru ciekawostki. Zastosowanie tych technologii, choć sobie być może tego nie uświadamiamy w pełni, objawia nową erę.

Na pytanie czy wśród tych technologi jest już zabójca silnika spalinowego odpowiem, że nie wiem. Mam kilku kandydatów, jednak czy tak będzie dowiemy się dopiero gdy podniesie się krzyk firm produkujących silniki spalinowe. Gdy w prasie znajdziecie artykuł, o np. szkodliwości dla środowiska silnika „takiego a takiego”, wiedzcie- przełom nadszedł!

Autor jest właścicielem serwisu oferującego ładunki eSpedytor.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s